Nije tajna da bebe kad se rode trebaju iznimnu njegu i pažnju svojih roditelja – od zbližavanja koža o kožu u prvih nekoliko tjedana, do maženja i priča prije spavanja. No, pokazalo se da je intenzivna bliskost ključna i nakon prvih nekoliko mjeseci djetetova života. Bebama je to potrebno prve tri godine, a majke su tu posebno bitne, piše WTOP.
Prije nekoliko godina psihoanalitičarka i stručnjakinja za roditeljstvo Erica Komisar počela je primjećivati zabrinjavajući trend među američkim obiteljima.
“Vidjela sam epidemijsku razinu emocionalno problematične djece koja su stvarno patila zbog odsutnosti svojih majki na dnevnoj bazi”, rekla je Komisar. Također navodi porast stanja kao što su ADHD, agresija u ranom djetinjstvu i društvena neprilagođenost.
“I samo postaje gore”, rekla je.
Sva su istraživanja psihoanalitičarke Komisar ukazala na istu stvar: ključnu ulogu koju majke imaju u prve tri godine djetetova razvoja.
Zašto majke? Jer tako kaže znanost
Majčina fizička i emocionalna prisutnost bebama pruža dvije stvari: zaštitu od stresa i emocionalnu regulaciju, a obje su važne za zdrav razvoj mozga i buduću dobrobit djeteta.
“Način na koji postajemo otporni na stres je taj da nas naše majke štite od stresa u prve tri godine, iz trenutka u trenutak tijekom dana,” rekla je Komisar, autorica knjige “Biti tamo: zašto dati prednost majčinstvu u prve tri godine”. Godine su važne.”
“Ako naša majka nije tu da nas zaštiti od tog stresa koji osjećamo, onda to ne postavlja temelj da budemo otporni na stres u budućnosti.”
Briga i majki i očeva je važna, ali nije međusobno zamjenjiva. Komisar kaže da kada majka i otac njeguju dijete, oboje proizvode hormon koji se zove oksitocin.
“To je ono što mi zovemo ‘hormon vezivanja’ ili ‘hormon ljubavi’”, objasnila je Komisar.
Oksitocin koji majke proizvode tijekom povezivanja čini ih osjetljivijim i empatičnijim odgajateljima. Dok oksitocin koji očevi proizvode u istim okolnostima čini ih razigranijima stimulativnima i “ohrabrujući djecu da budu neovisna i istražuju”.
Komisar kaže da je i jedno i drugo potrebno u djetetove prve tri godine, ali djeca zahtijevaju mnogo više osjetljivog i empatičnog odgoja.
“Dakle, što ste više sa svojom bebom, što ste više prisutni, fizički i emocionalno za svoju bebu, to je beba manje pod stresom, a majka manje”, rekla je Komisar.
Što to znači za majke koje rade
Za mnoge žene, veza s našim bebama 24 sata dnevno jednostavno nije moguća. Prema podacima Ministarstva rada SAD-a, žene čine 47 posto američke radne snage. Mnoge se žene vraćaju na radno mjesto i prije nego dijete navrši tek 3 mjeseca.
“Što više vremena budete s tom bebom, to će joj biti bolje”, rekla je.
Zaposlenim majkama Komisar savjetuje da uzmu što više slobodnog vremena nakon poroda.
“Kao žene, zagovarajte sebe i pomičite granice što je više moguće čak i u satima koje radite”, rekla je Komisar.
Ako je moguće, smanjite s punog na skraćeno radno vrijeme. Ako to nije opcija, maksimalno iskoristite vrijeme koje provodite s bebom kod kuće ograničavanjem ometanja. Komisar kaže da ostavite telefon, tablet i računalo kraj vrata kad dođete kući i ne uzimajte ih dok beba ne zaspi.
Kada tražite nekoga da vam čuva dijete, odreknite se uspješnih i popularnih dadilja i unajmite odgajatelja koji najviše voli vaše dijete.